Loading...

HEM ÜRETİM HEM DE İSTİHDAMDA 3 KATI AŞAN ARTIŞ VAR: BİZİMKÖY BÜYÜYOR

Bizimköy Engelli Üretim Merkezi, 4 bin metrekare ile başladığı üretim alanına son olarak 2 bin 500 metrekare daha ilave edecek ve 12 bin 500 metrekare alana sahip olacak. 20’si engelli 27 işçiyle başlayan istihdam seferberliğinde ise yeni alanda çalışmak üzere 30’u engelli 130’un üzerinde işçi alınacak. Şu an 135 engelli, 295 engelsiz işçinin çalıştığı Bizimköy’de, yeni yatırım ile çalışan sayısı 600’e ulaşacak.

ENGELLİLER ÜRETİME KATILIYOR

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Türk Anneleri Derneği tarafından yapılan Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi büyümeye devam ediyor. Engellilerin üretime katılması noktasında büyük öneme sahip olan proje 2007 yılından bu yana engelliler için adeta okul oldu. 2007 yılında 20 engelli, 20 engelsiz işçi ile başlayan proje şu anda 23’ü zihinsel engelli olmak üzere toplam 135 engelli ve 295 engelsiz işçi ile üretim yapıyor.

TÜM SÜRECİ ANLATTI: KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Ve Metraco firmasının sahibi Cem Okçu, Bizimköy’de tekstil bölümünde yapılan üretim sürecinin tüm detaylarını anlattı.

ENGELLİ VE ENGELSİZ AYRIMI YOK

Tekstil, mantar, arteli kağıt, çiçek üretimi ile engellileri hayatın içine katan Bizimköy, Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Engellilerin engelsiz bireylerle birlikte hayata ve üretim sürecine adaptasyonlarını sağlayan projede, engelli ve engelsiz ayrımını göremiyorsunuz. Çalıştırılmaları neredeyse mümkün olmadığı söylenerek eve mahkum edilen zihinsel engelli bireyleri de hayata katan KSO, Bizimköy’de 23 zihinsel engelli ile birlikte mantar üretimi ve idari işleri yapıyor.

ÇOK KALİTELİ ÜRETİM: Metraco firmasının Avrupa’nın tamamına ihraç ettiği giyim ürünlerinin kalitesi çok yüksek. Kalitenin yüksek olması nedeniyle tercih edildiğini söyleyen KSO başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bu kaliteli üretimin devam edeceğini söyledi.

KENTİN YÜZ AKI PROJESİ

İnsanların hayatına dokunan, sadece engellileri değil ailelerine de özgürlük alanları sağlayan bu proje şimdi biraz daha büyütülerek 30 engelli işçinin daha çalıştırılacağı bir çalışma yapılıyor. 2012 yılından bu yana dünyaya ihracat yapan Metraco tekstil firmasının üretim yaptığı tekstil alanı 2 bin metrekare daha büyüyor. Kendi imkanları ile büyüyen Bizimköy, bu kentin yüz akı projelerinden biri…

ÇOK İYİ ÇALIŞMALAR YAPTILAR: KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Metraco firmasının sahibi Cem Okçu, Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Müdürü Hüsnü Bayraktar, Bizimköy’de yaptıkları çalışmalarla projeyi adeta dev bir fabrikaya dönüştürdüler.

DEV BİR FABRİKAYA DÖNÜŞTÜ

Kocaeli’nin örnek projelerinden biri olan Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’ndeki yeni çalışmaları KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu gazetemize anlattı. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile birlikte yaptığımız ziyarete Bizimköy’den dünyaya ihracat yapan Metraco firmasının sahibi Cem Okçu, Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Müdürü Hüsnü Bayraktar eşlik etti. Dev bir fabrikaya dönüşen Bizimköy Engelli Üretim Merkezi, 10 bin metrekare olan üretim alanını 12 bin 500 metrekareye yükseltiyor.

TASARIM ÜRÜNLER ÜRETİLİYOR: Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi ünlü tasarımcıların tasarımlarını da dikiyor. Tasarım ürünlerinin ve tüm üretim sürecinin başında yer alan Koleksiyon Şefi Suzan Küçük, tasarım ürünlerin Avrupa’da çok tercih edilen ürünler olduğunu söyledi.

20 ENGELLİ İLE ALDIK

Bizimköy projesinde yaptıkları çalışmaları anlatan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Biz yönetime geldiğimizde Bizimköy’de 20 engelli, 20 engelsiz çalışan vardı. Burası çok kıymet verdiğimiz güzel bir projeydi. Buranın hayatta kalması ve büyümesi için çalışmaları başlattık. Tekstilde fason üretime başladık. Biz geldiğimizde burada tavşancılık, mantarcılık, meyvecilik, seracılık, arıcılık, tekstil alanlarında çalışma yapılıyordu. Biz bunları toparladık. Şu anda ana üretimimiz tekstil ve mantarcılık. Sera işlerini kendi mutfağımızda kullanmak amacı ile yapıyoruz.

DEV MAKİNELER ALINDI: Metraco firması üretimin kalitesini artırmak amacı ile dev makineler almaya devam ediyor. Son alınan makinede üretilen giyim ürünlerinin üzerine kaliteli baskı yapılarak baskının solması ve yıpranması engelleniyor. Alınan makine 160 bin Euro değerinde.

130’UN ÜZERİNDE YENİ İSTİHDAM

Buradaki üretim alanları 200 çalışan kapasiteli yapılmıştı. Biz geldiğimizde alanı büyüttük ve çalışan sayımızı artırdık. Burası 4 bin metrekare üretim alanı olan bir yerdi. İlk etapta 10 bin metrekareye çıkardık. Şimdi eski süs bitkileri yetiştirdiğimiz alanın yerine 2 bin 500 metrekare daha bir alan oluşturarak tekstil bölümünü büyütüyoruz. Burası büyüdüğünde 30 engelli, 100’ün üzerinde ise engelsiz işçi alımı yapılacak. Böylece 430 kişilik istihdamı 600 kişiye yaklaşacak.

YENİ ÜRETİM MERKEZİ YAPILIYOR: Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’nin 4 bin metrekare olan üretim alanı 10 bin metrekareye çıkartıldı. Ancak Metraco firmasının yeni çalışmaları nedeniyle KSO üretim alanını 2 bin 500 metrekare daha büyüterek daha fazla engelliye istihdam olanağı sağlayacak.

METRACO BÜYÜK İŞ YAPIYOR

Burada en önemli üretimimiz tekstil. Cem Okçu’nun sahibi olduğu Metraco firması burada üretim yapıyor. İtalya’da da merkezi olan firma bu ürünleri İtalya’ya götürerek tüm Avrupa’ya ihraç ediyor. Çok yüksek kalite ürünler üretildiği için çok tercih edilen bir merkez haline geldi burası. Metraco firması 295 engelsiz işçinin yanında bizim 100 engelli işçimizi de üretime katıyor. Yeni yatırım ile bu üretim daha da büyüyecek. Burada yapılan üretim çok önemli. Çünkü ihraç edilen bir mal. Ülkeyi şu an ayakta tutan ihracat ve bunu yapan herkes desteklenmeli.

Haberin devamı için; https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/6896897/hem-uretim-hem-de-istihdamda-3-kati-asan-artis-var-bizimkoy-buyuyor

We’re Here To Help Your Business Blast Off!

Through Creative Ideas, Innovation & Sheer Determination

CONTACT US
2024-01-30T14:34:18+00:00