Loading...

İHRACAT ‘ENGEL’ TANIMIYOR

Engellilerin üretim süreçlerine dâhil olmalarını sağlayan “Bizimköy Projesi” ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Fiziksel engellileri üretim sürecine etkin olarak dâhil olmalarını sağlayarak, ekonomik ve sosyal katma değer yaratmak amacıyla yola çıkan “Bizimköy Projesi”, sosyal sorumluluk alanında örnek teşkil ediyor. 1948 yılında Avusturya’dan İstanbul’a gelerek bir Türk vatandaşı ile evlenen ve bu evlilikten zihinsel engelli bir kızı olan Beatrica Bruninger, eşinin vefatından sonra İzmit Akmeşe Yolu üzerinde 100 dönüm arazi üzerinde at yetiştiriciliği yaparken arazinin bir kısmını önce kızı gibi zihinsel özürlülere rehabilitasyon ve tedavi merkezi olarak değerlendirdi. 1999 yılında meydana gelen yıkıcı Marmara depremi sonrasında da Kocaeli ve civarındaki fiziksel engelli sayısında yüzde 300’e varan artışa tanık olan Bruninger, arazinin geri kalan bölümünü de 2002 yılında vefatından önce Türk Anneler Derneği ve Milletlerarası Lions Kulübü Derneği’ne bağışlayarak, merkezin temellerini attı. 2003 yılı ortalarında fiziksel engellilere iş imkânı yaratmak, üretim merkezleri kurmak amacıyla Kocaeli Sanayi Odası öncülüğünde, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Türk Anneler Derneği ve Milletlerarası Lions Kulübü Derneği ortaklığında “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi” adı altında Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hayat buldu. Proje Avrupa Birliği tarafından da destekleniyor.

Engelliler üretim sürecine dahil oldu

Engelli bireylere yönelik, üretim ve sosyal hizmet birimleri oluşturarak mesleki sağlık ve sosyal rehabilitasyon ile istihdam ve eğitim imkanları sağlayan merkezde; konfeksiyondan seracılığa, fason iş ve mozaikten açık arazi meyve ve sebze yetiştiriciliğine, arıcık ve gıda işlemeden tavşan yetiştirme çiftliğine kadar çeşitli üretim birimleri yer alıyor. Bizimköy’ün en fazla engelli personelinin istihdam edildiği konfeksiyon bölümündeki üretim ise METRACO İTH. İHR. VE TİC. LTD.ŞTİ.’nin işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

12 Temmuz’da Hollanda’ya

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde işe başlayan engellilerin ürettikleri ilk ürünler ise düzenlenen törenle 12 Temmuz’da Hollanda’ya gönderildi. Projenin paydaşları arasında yer alan METRACO İTH.İHR.VE TİC. LTD.ŞTİ. Genel Müdürü Cem Okcu, geçen yıl nisan ayında dahil oldukları projenin Tükiye’de sosyal sorumluluk anlamında örnek çalışmalardan biri olduğunu söyledi. İŞKUR’un düzenlediği üç aylık eğitimler sonucu başarılı olan engellilerin merkezde çalışmaya başladığını ifade eden Okcu, “59 engellinin çalıştığı merkezde, toplamda 100’ün üzerinde kişi istihdam ediliyor. Merkezde engelli ve engelli olmayan işçilerin yan yana çalıştığı bir ortam mevcut. Engelli çalışanlar, engelli olmayan işçiler gibi çalışıyor” şeklinde konuştu.

Timreport 2013-102 |68>69|

We’re Here To Help Your Business Blast Off!

Through Creative Ideas, Innovation & Sheer Determination

CONTACT US
2024-01-30T14:37:43+00:00